Jaki sprzęt rolniczy mieć, aby uzyskać lepsze plony?

Jaki sprzęt rolniczy mieć, aby uzyskać lepsze plony?

5 listopada, 2022 0 przez admin

Wydajność rolnictwa

Maszyny rolnicze są obecnie integralną częścią codziennego życia rolników. Było to jednak możliwe dopiero dzięki długiemu procesowi ewolucji technologicznej.

Wóz asenizacyjny umożliwia wyżywienie stale rosnącej populacji. Dzięki mechanizacji i zabiegom uprawnym rolnik jest dziś w stanie zebrać prawie 3000 kilogramów pszenicy więcej niż kilka wieków temu.

Ewolucja technologiczna sprzętu rolniczego zawsze szła w parze z poszukiwaniem lepszej wydajności i zwiększonych plonów . Każda innowacja, którą opracowują producenci rolni, zmierza do tego celu.

Różnice między maszyną a sprzętem rolniczym

Maszyny i urządzenia rolnicze są używane zamiennie. Maszyny są odpowiedzialne za obracanie lub oczyszczanie gleby, siew i oczyszczanie. Sprzęt rolniczy służy do uprawy roli, odchwaszczania, oprysków i nawożenia.

W trzeciej kategorii możemy przytoczyć narzędzia. Pomagają kopać, ładować ziemię, wykopywać korzenie, wyrywać chwasty, wiercić ziemię…

Maszyny rolnicze i ich zastosowanie

W rolnictwie istnieje wiele odmian maszyn i urządzeń zwiększających produktywność gospodarstwa. Ich funkcje są wielorakie: napowietrzają glebę, eliminują chwasty, sieją… Najczęściej używane maszyny rolnicze – a na pewno najbardziej przydatne w pracach polowych – to:

Ciągnik

Ciągnik to bez wątpienia najczęściej używana maszyna w gospodarstwie rolnym. Może być na kółkach lub na łańcuchu.

Ciągnik łańcuchowy – lub gąsienica – zapewnia lepszą stabilność na polach. Został zaprojektowany do łatwego poruszania się po ziemi i ma siłę uciągu do wykonywania dużych zadań rolniczych, nawet w terenie podmokłym.

Ciągnik kołowy może poruszać się po drogach i porusza się z większą prędkością niż ciągnik łańcuchowy.

Kombajn zbożowy

Kombajn zbożowy to maszyna rolnicza z grzebieniem tnącym do cięcia dojrzałych roślin zbożowych oraz długim zgrabiarką, która przechodzi przed maszyną i obraca się na osi poziomej.

Rumpel

Jest to maszyna jednoosiowa, obsługiwana za pomocą kierownicy. Rumpel jest wszechstronny, zgodnie z wieloma opracowanymi seriami. Jest to idealna maszyna dla małych gospodarstw, chociaż może być również używana na stosunkowo dużych działkach, gdy jest wyposażona w fotel kierowcy.

Różne rodzaje sprzętu rolniczego

Sprzęt rolniczy zawiera zestaw narzędzi przeznaczonych do bruzdowania, opryskiwania i nawożenia gleby.

Pług

Pług jest sprzętem rolniczym przeznaczonym do otwierania bruzd w ziemi. Składa się z lemiesza, lemieszy, odkładnicy, pięty, łoża, steru i rączki, które służą do cięcia i wyrównywania terenu, do konserwacji części pługa, do mocowania trakcji i służą jako uchwyt.

Prasa

Zadaniem prasy jest tworzenie bel słomy, zbóż i innych traw pastewnych.

Opryskiwacz

To narzędzie posiada zbiornik cieczy, pompę ciśnieniową, zawór i dyszę, z której wypływa ciecz do rozpylania, czy to insektycyd, fungicyd czy herbicyd.

Opryskiwacz ręczny umieszczany jest na plecach rolnika – który nosi maskę ochronną, aby uniknąć wdychania wydalanej substancji.

Siewnik i rozsiewacz nawozów

Są to dwa materiały rolnicze opracowane do sadzenia nasion oraz łatwiejszego i szybszego rozprowadzania nawozów i nawozów.

Rozsiewacz składa się z trzech głównych części: leja (zbiornika nawozu), rury zrzutowej nawozu i dystrybutora nawozu.

Brona

Ten sprzęt rolniczy służy do rozbijania i kruszenia brył ziemi. Brona składa się z ramy, która może być drewniana lub metalowa, zębów i zaczepu łączącego ją z ciągnikiem.

Najnowsze innowacje w dziedzinie rolnictwa

W rolnictwie innowacje nieustannie pojawiają się w sklepach. Producent maszyn rolniczych stale ulepsza swoje modele, aby zapewnić rolnikom lepsze plony, grając w ten sposób na technice swoich produktów.

Innowacje można znaleźć w asortymencie narzędzi natryskowych, które zawsze muszą zapewniać użytkownikowi większą ochronę przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska. Najbardziej znane marki i firmy na rynku kontynuują badania nad automatycznymi urządzeniami natryskowymi.

Oprócz dostosowania się do problemów ekologicznych, maszyny rolnicze przejdą prawdziwą rewolucję z elektronicznego punktu widzenia. Oprogramowanie i robotyzacja będą w stanie identyfikować rośliny, wilgotność gleby i stan odżywienia oraz dostosowywać uprawy do zmiennych klimatycznych, takich jak wilgotność, temperatura, prędkość wiatru, opady. Rolnicy będą również mogli skanować ziarna i szybko wykrywać słabą produkcję.