Czy szambo jest niebezpieczne i jak czyścić szambo.

Czy szambo jest niebezpieczne i jak czyścić szambo.

1 listopada, 2022 0 przez admin

Czy szambo jest niebezpieczne?

Ścieki i zawarte w nich odpady wytwarzają podczas rozkładu mniej lub bardziej niebezpieczne gazy. Jednym z takich gazów jest metan, który w wysokich stężeniach może być bardzo szkodliwy. Stężenia różnych gazów w studzience różnią się w zależności od składu ścieków, ale także temperatury, pH i czasu, jaki upłynął od ostatniego opróżnienia.

Jeśli jednak z szamba wydobywa się uporczywy zapach, należy natychmiast wezwać specjalistę.

Wybuchy zdarzają się bardzo rzadko. Należy jednak mieć świadomość, że szambo musi być wentylowane, aby mogło prawidłowo funkcjonować… Dlatego większość przepisów dotyczących ścieków wymaga odpowiedniego odpowietrzenia zbiornika.

Jeśli przedziały szybowe nie są odpowiednio wentylowane, gazy mogą się gromadzić ze względu na ich większą gęstość niż powietrze. Jeśli gazy nagromadzą się i napotkają źródło ciepła (płomienie, iskry, sprzęt elektryczny, a nawet papierosy), może dojść do wybuchu.

Incydenty te zdarzają się niezwykle rzadko, a w przypadku korzystania z systemów BIOROCK są jeszcze rzadsze . Widzisz, podobnie jak my, bakterie, które zużywają zanieczyszczenia w ściekach, potrzebują powietrza, aby przetrwać. Jeśli twój system nie jest odpowiednio wentylowany, bakterie umrą, powodując bardzo nieprzyjemny zapach, który natychmiast zauważysz.

Kiedy należy wyczyścić szambo?

Chociaż bakterie w twoim systemie przyczyniają się do rozkładu szlamu, szlam może gromadzić się z czasem i musi zostać opróżniony lub oczyszczony. Większość właścicieli przeprowadza zwykle czyszczenie zbiorników co trzy do pięciu lat. Zalecamy opróżnianie zbiornika co 1 do 3 lat w zależności od jego wielkości, pojemności i częstotliwości użytkowania. Jeśli nie masz pewności, czy dół jest pełny, poszukaj oznak, takich jak nieprzyjemny zapach, błotnisty trawnik z powodu przepełnienia dołu, a nawet wolniejszy przepływ wody z toalet lub zlewów.

Kroki czyszczenia filtra szamba:

Zanim zaczniesz czyścić filtr wstępny, upewnij się, że jesteś odpowiednio ubrany w długie spodnie, sweter, gogle, rękawiczki i buty.

Następnie możesz przystąpić do czyszczenia filtra wstępnego, wykonując następujące czynności:

  1. Zacznij od zdjęcia pokrywek z szamba. Nie powinno to być zbyt skomplikowane, jeśli osłony dostępu znajdują się na poziomie gruntu. Jeśli zostaną pochowane, musisz je zlokalizować, zanim zaczniesz. Oto link do artykułu, który dokładnie wyjaśnia, jak znaleźć miejsce, w którym znajduje się szambo.
  2. Jak tylko usuniesz pokrywy szamba, możesz wyjąć wkład z filtra wstępnego, który znajduje się w drugiej komorze.
  3. Przed czyszczeniem należy trzymać wkład nad otworem pierwszej komory szamba (ponieważ tam przetwarzane są odpady organiczne). W ten sposób nie będziesz musiał się martwić o zanieczyszczenia z filtra wstępnego spłukiwane do szamba. Jeśli wyczyścisz go nad drugą komorą, nieoczyszczone zanieczyszczenia mogą trafić prosto na pole ługowania lub ponownie zatkać filtr wstępny.
  4. Trzymając kanister nad otworem szamba pierwszego przedziału, spłucz go konewką zewnętrzną, aby usunąć wszelkie pozostałości, które mogły się w nim nagromadzić lub „utknąć”.
  5. Niektóre filtry wstępne mogą mieć alarm, który włącza się, gdy filtr wstępny wymaga czyszczenia. Jeśli masz tego typu filtr wstępny, upewnij się, że system działa poprawnie. Możesz się o to upewnić, podnosząc flotę, która aktywuje dźwięk alarmu.
  6. Sprawdź porty modulacji i otwór wentylacyjny, aby upewnić się, że w tych obszarach nie ma zanieczyszczeń. Jeśli znajdziesz zanieczyszczenia, użyj nacisku konewki, aby je usunąć.
  7. Wymień wkład, umieszczając go mocno na uchwycie i w razie potrzeby wyczyść przypadkowe rozlanie ścieków wokół szamba.
  8. Wymień pokrywy szamba.
  9. Natychmiast zmień ubranie i dobrze umyj ręce.